Czy wiedzieliście, że nasze jelita mają swoją "miotełkę", która pomaga w procesie trawienia? Fachowo nazywa się to MMC, czyli wędrujący kompleks mioelektryczny. 🌀
🍎 MMC działa jak miotełka jelitowa, która wymiata resztki pokarmowe, zapobiegając wzdęciom, gazom czy uczuciu pełności.
🍔 Problem pojawia się, gdy podjadamy między posiłkami. Gdy to robimy, MMC nie ma szansy na uaktywnienie się, co prowadzi do namnażania się drobnoustrojów. A to często kończy się problemami, takimi jak SIBO czy IMO.
⏳ MMC zaczyna działać około 90 minut po posiłku, aby upewnić się, że resztki pokarmowe są odpowiednio usuwane. Ale uwaga! Każdy kolejny posiłek lub napój na przykład kawa z mlekiem czy guma do żucia powoduje, że MMC zatrzymuje się i zaczyna swoją pracę od nowa. To trochę jak syzyfowa praca, ciągłe zaczynanie od początku.
Dzięki temu MMC może działać efektywnie, a nasze jelita pozostają zdrowe i czyste! 🌱
Rada nr 1 📢 Zachowaj odstępy między posiłkami. Jak długo ? To proste. Zdaj się na intuicje. Prawdziwe uczucie burczenia w brzuchu to będzie znak, że można jeść 🍓🥑🧀 zakłada się, że to takie 4 h (moim zdaniem kwestia indywidualna)
Rada nr 2 📢 Wprowadź prokinetyk najlepiej pod okiem specjalisty
Prokinetyki to specjalne substancje - zarówno farmakologiczne, jak i naturalne (ziołowe) - które wpływają na mięśnie naszego układu pokarmowego. Działają one na specyficzne neuroprzekaźniki w naszym ciele.
Kluczowe informacje:
Najpopularniejsze prokinetyki:
Pamiętajmy, że są to tylko przykładowe leki i substancje. Terapia wymaga indywidualizacji - nie należy przyjmować środków bez konsultacji z lekarzem czy dietetykiem.