Hormonalne zaburzenia płodności u kobiet i mężczyzn – leczenie

Diagnostyka i Leczenie Zaburzeń Płodności u Kobiet i Mężczyzn

Niepłodność dotyka coraz większej liczby par, stając się problemem u coraz młodszych osób. Zgodnie z doniesieniami WHO duża liczba osób w swoim życiu zmaga się z niepłodnością. Około 17,5% populacji dorosłych – mniej więcej 1 na 6 osób na świecie – doświadcza niepłodności. Niepłodność wymaga kompleksowej diagnostyki i leczenia.

Dla kogo diagnostyka niepłodności?

Zaburzenia płodności mogą dotyczyć zarówno:
• kobiet
• mężczyzn
• obu partnerów jednoczasowo
Leczenie niepłodności u mężczyzn oraz leczenie niepłodności u kobiet wymaga indywidualnego podejścia i często skomplikowanej diagnostyki. Diagnostykę niepłodności zalecamy wszystkim parom, które mimo regularnych prób poczęcia dziecka przez rok lub dłużej, nie osiągnęły sukcesu. Jest to również odpowiedni moment, aby zgłosić się do specjalisty, zwłaszcza jeśli partnerzy mają powyżej 35 roku życia, gdzie czas odgrywa kluczową rolę. Eksperci ds. niepłodności zgadzają się, że średnio 30% przypadków niepłodności, które obserwują, można przypisać wyłącznie kobiecie, 30% wyłącznie mężczyźnie, 30% jest kombinacją problemów obu partnerów, a w 10% przypadków przyczyna jest nieznana.

Kiedy warto rozpocząć leczenie niepłodności?

Niepłodność leczenie powinno się rozpocząć możliwie jak najszybciej po zdiagnozowaniu problemu. Wczesne wykrycie przyczyn niepłodności zwiększa szanse na skuteczność terapii. Jeżeli masz trudności z poczęciem dziecka, warto skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiednie badania i na ich podstawie opracuje plan leczenia. Warto przeprowadzić diagnostykę niezależnie czy para stara się o dziecko w sposób naturalny czy może przygotowuje się do in vitro.

Dlaczego leczenie niepłodności jest ważne?

Niepłodność może być spowodowana wieloma czynnikami, takimi jak zaburzenia hormonalne, problemy z jajnikami, niedrożność jajowodów, PCOS u kobiet, a u mężczyzn problemy z jakością spermy lub jej produkcją. Leczenie bezpłodności jest kluczowe, aby zidentyfikować i rozwiązać te problemy, co może otworzyć drogę do poczęcia. Ponadto, odpowiednie leczenie może zapobiec dalszym komplikacjom zdrowotnym związanym z niektórymi przyczynami niepłodności.

Leczenie niepłodności – metody

Nasz Zespół zajmuje się diagnostyką hormonalnych i metabolicznych przyczyn niepłodności. W naszej praktyce wykorzystujemy spersonalizowane podejście do każdej pary i analizujemy każdą możliwość – od niedoborów mikro- i makroelementów, przez zaburzenia metaboliczne po zaburzenia hormonalne.
Rozumiemy, że proces diagnostyki i starania się o ciążę połączony z zaburzeniami płodnością może być trudnym i emocjonalnym procesem, ale dzięki nowoczesnej medycynie, wiele par może osiągnąć sukces.