Zauważasz, że twoje objawy pojawiają się w tych samych momentach cyklu każdego miesiąca? Może to być związane ze specyficznymi zmianami hormonalnymi, które zachodzą w każdej fazie. Objawy mogą wskazywać na możliwe zaburzenia równowagi hormonalnej podczas tej fazy cyklu.
Przyjrzyjmy się niektórym typowym objawom i fazom cyklu, w których zwykle występują:
Wydaje się że wszystko co dzieje (a przynajmniej powinno się dziać) w okresie owulacji jest wspaniałe. Twoja energia powinna być wysoka, skóra czysta a Ty powinnaś być gotowa zawojować świat!
Być może dla niektórych jest to norma, ale jeśli to nie jest twoja rzeczywistość, może to być trochę mylące – dlaczego masz trądzik, odczuwasz ból lub twój nastrój nie jest naprawdę świetny? Łagodny ból lub ucisk wokół owulacji może być normalny - jest to znane jako ból owulacyjny.
Objawy, które mogą występować w okresie owulacji, to:
Większość z tych objawów może być związana z czymś, co dzieje się z poziomami estrogenów:
Zaburzenia równowagi estrogenów i progesteronu mogą przyczyniać się do zachcianek na jedzenie. Po owulacji przechodzisz w fazę lutealną. Estrogen i progesteron osiągają szczyt na początku tej fazy, a następnie zaczynają spadać, zbliżając się do menstruacji.
Serotonina, która jest mózgowym chemicznym środkiem poprawiającym nastrój, spada w fazie lutealnej. Możemy mieć tendencję do sięgania po węglowodany w tym czasie, ponieważ mogą one dać nam mały wzrost serotoniny.
Zachcianki na tłuste jedzenie mogą wynikać z potrzeby kwasów tłuszczowych. Omega-3 mają właściwości przeciwzapalne i mogą pomóc zrównoważyć efekty prostaglandyn, które są związkami zapalnymi uwalnianymi tuż przed okresem, aby pomóc usunąć wyściółkę macicy.
Wrażliwość na insulinę również zmniejsza się w fazie lutealnej. Dlatego bardzo ważne jest, aby w posiłkach i przekąskach zawierać białko i zdrowe tłuszcze, aby utrzymać zrównoważony poziom cukru we krwi.
Dzień 1 cyklu to pierwszy dzień miesiączki. Przed rozpoczęciem okresu uwalniane są zapalne związki – prostaglandyny – aby usunąć wyściółkę macicy. Te prostaglandyny wpływają również na mięśnie przewodu pokarmowego, ponieważ macica jest tak blisko. Ta skurcz może skutkować luźniejszymi stolcami lub nawet biegunką w okresie menstruacji.
Po okresie, gdy poziom estrogenów wzrasta, możesz doświadczać bardziej regularnych ruchów jelit w tej fazie, ponieważ prostaglandyny nie rosną już, a progesteron jeszcze nie zaczął działać. Ogólnie możesz czuć się dość dobrze podczas fazy pęcherzykowej, z rosnącym poziomem estrogenów i wzrastającym poziomem energii.
Czując się całkiem dobrze w okresie owulacji, ze szczytowym poziomem estrogenów i wzrastającą energią, zaraz po owulacji twoje ciałko żółte (pozostałość po uwolnieniu jajeczka) zaczyna uwalniać progesteron. Progesteron jest potrzebny dla zdrowej płodności i ma również korzyści przeciwlękowe dzięki GABA (naturalne chemikalia poprawiające nastrój). Może również mieć pewne relaksujące efekty na mięśnie przewodu pokarmowego i spowalniać je, co może skutkować zaparciami w połowie cyklu.
W drugiej połowie fazy lutealnej, gdy poziom estrogenów i progesteronu zaczyna spadać, może nastąpić ulga w zaparciach. Następnie zaczyna się zbliżanie do kolejnego okresu i cykl trwa dalej.
Czy masz cykliczny trądzik przed okresem? Zwykle wynika to z zaburzeń równowagi estrogenów i progesteronu. Odkrycie odpowiedzi na pytania dotyczące tego, co się dzieje, może pomóc:
Wokół połowy cyklu bolesny trądzik może być gorszy i jest zwykle spowodowany przez podwyższone androgeny – testosteron i DHEA, najprawdopodobniej ze względu na to, która droga metabolizmu androgenów jest aktywna.
Odpowiedzi na te pytania są ważne:
Oczywiście przejściowe problemy z cerą mogą być przejściowe ale duże nasilenie zmian które istotnie negatywnie wpływają na naszą samooceną są zdecydowanie wskazaniem do diagnostyki hormonalnej.
Zespół napięcia przedmiesiączkowego – PMS – to zbiór objawów, które możesz doświadczać na tydzień lub dwa przed okresem. W trakcie PMS możesz doświadczyć objawów takich jak:
Niektóre podstawowe przyczyny to dominacja estrogenów i zapalenie. Gdy dokładnie odkryjesz, co jest przyczyną twoich objawów, możesz leczyć podstawowe przyczyny i doświadczyć ulgi w objawach.
Co robić? Jeśli uważasz, że niektóre z Twoich objawów związanych z cyklem miesiączkowym są uciążliwe i nie są fizjologiczne to przede wszystkim wykonaj diagnostykę hormonalną, zbadaj jelita i wyklucz zaburzenia gospodarki węglowodanowej. Leczenie hormonalne (w tym antykoncepcja) nie zawsze jest konieczne.
Jeśli nie wiesz jakie badania wykonać napisz do nas chętnie powiemy Ci od czego zacząć.