Jak usprawnić pasaż jelitowy?

18.10.2023 Paulina Skowron Paulina Skowron
Jak usprawnić pasaż jelitowy?

Czy wiedzieliście, że nasze jelita mają swoją "miotełkę", która pomaga w procesie trawienia? Fachowo nazywa się to MMC, czyli wędrujący kompleks mioelektryczny. 🌀

🍎 MMC działa jak miotełka jelitowa, która wymiata resztki pokarmowe, zapobiegając wzdęciom, gazom czy uczuciu pełności.

🍔 Problem pojawia się, gdy podjadamy między posiłkami. Gdy to robimy, MMC nie ma szansy na uaktywnienie się, co prowadzi do namnażania się drobnoustrojów. A to często kończy się problemami, takimi jak SIBO czy IMO.

MMC zaczyna działać około 90 minut po posiłku, aby upewnić się, że resztki pokarmowe są odpowiednio usuwane. Ale uwaga! Każdy kolejny posiłek lub napój na przykład kawa z mlekiem czy guma do żucia powoduje, że MMC zatrzymuje się i zaczyna swoją pracę od nowa. To trochę jak syzyfowa praca, ciągłe zaczynanie od początku.

 

Dlatego ważne jest, aby dawać naszym jelitom czas na odpoczynek między posiłkami

Dzięki temu MMC może działać efektywnie, a nasze jelita pozostają zdrowe i czyste! 🌱

Rada nr 1 📢 Zachowaj odstępy między posiłkami. Jak długo ? To proste. Zdaj się na intuicje. Prawdziwe uczucie burczenia w brzuchu to będzie znak, że można jeść 🍓🥑🧀 zakłada się, że to takie 4 h (moim zdaniem kwestia indywidualna)

Rada nr 2 📢 Wprowadź prokinetyk najlepiej pod okiem specjalisty

 

Prokinetyki: Klucz do zdrowego pasażu jelitowego

Prokinetyki to specjalne substancje - zarówno farmakologiczne, jak i naturalne (ziołowe) - które wpływają na mięśnie naszego układu pokarmowego. Działają one na specyficzne neuroprzekaźniki w naszym ciele.

Kluczowe informacje:

  1. Indywidualne podejście: Każdy z nas reaguje inaczej. Dawka, rodzaj i czas trwania kuracji powinny być dostosowane do Twoich potrzeb.
  2. Kiedy stosować? Często są używane po antybiotykoterapii SIBO/IMO. Niektórzy pacjenci stosują je nawet podczas antybiotykoterapii, zwłaszcza jeśli borykają się z zaparciami.

Najpopularniejsze prokinetyki:

  1. LDN: Lek opiodowy, który w małych dawkach pobudza naszą "miotełkę jelitową" (MMC). Ciekawostka: używany jest również w leczeniu depresji w wyższych dawkach.
  2. Iberogast: Naturalny preparat ziołowy, który działa na receptory opioidowe. Bardzo skuteczny!
  3. Ginger root: Sproszkowany korzeń imbiru - świetnie wpływa na MMC, ale uwaga na dawkowanie!
  4. Gastrobonisan Ojca Grzegorza: Ziołowy napój.
  5. MotilPro: Działa podobnie do korzenia imbiru.
  6. Trimebutyna: Działa na receptory opioidowe.
  7. Erytromycyna: Pomaga poprzez wpływ na receptor motyliny.
  8. Cyzapryd: Potrzebuje ostrożności podczas stosowania z uwagi na możliwe działania niepożądane.

 

Pamiętajmy, że są to tylko przykładowe leki i substancje. Terapia wymaga indywidualizacji - nie należy przyjmować środków bez konsultacji z lekarzem czy dietetykiem.

Umów wizytę